Rusza kwalifikacja wojskowa 2018! Które roczniki na pobór? Czym jest i jak wygląda kwalifikacja? To najważniejsze pytania, na które powinniście poznać odpowiedzi przed badaniami poborowych.

MSWiA poinformowało niedawno, że kwalifikacje ruszają 30 stycznia i potrwają do 28 kwietnia. W tym czasie wiele młodych osób przejdzie obowiązkowe teksty, które ocenią zdolność do służby. Kwalifikacja wojskowa, to seria badań i testów mających ocenić zdolność do pełnienia służby wojskowej. Przeprowadzana jest przez komisje wojskowe w każdym powiecie, a ocenia się podczas niej zarówno warunki fizyczne jak i psychiczne młodych osób. Każdy, kogo czeka kwalifikacja, dostanie imienne wezwanie z wykazem potrzebnych dokumentów oraz datą i miejscem kwalifikacji. Warto dodać, że chociaż służba wojskowa w Polsce nie jest obowiązkowa, to na kwalifikacje musi się stawić każdy.

Na kwalifikację wojskową w 2018 roku stawić się mają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Jednak nie tylko ich obejmuje badanie poborowych. Zobaczcie, kto musi iść na kwalifikację:

  • Mężczyźni urodzeni w 1999 roku.
  • Mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej.
  • Mężczyźni i kobiety urodzeni w latach 1997 i 1998, którzy w latach poprzednich dostali kategorię B – czasowo niezdolni do czynnej służby wojskowej oraz ci, których orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej wygaśnie po 28 kwietnia 2018.
  • Kobiety urodzone w latach 1994-1998, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach jakich jak na przykład: psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, jeżeli nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
  • Osoby, które skończyły 18 lat i zgłosiły chęć pełnienia służby wojskowej.

 

źródło: eska.pl

 

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz treść swojego komentarza!
Wpisz swoje imię tutaj