Fot: Mateusz Fido/Mrzeżyno24

Jeżeli fascynuje cię straż, bezinteresowne niesienie pomocy innym oraz kolor czerwony to przeczytaj artykuł do końca 😉 W dalszej części dowiesz się jak wygląda rekrutacja do Ochotniczej Straży Pożarnej i jakie musisz spełnić wymagania.

Zacznijmy od wymagań:

  • ukończone 18 lat i nie przekroczone 55 lat;
  • dobra kondycja fizyczna i psychiczna;
  • niekaralność

Na samym początku musimy się zgłosić do jednostki OSP. Jeżeli spełniamy wymagania, wypełniamy deklaracje chęci wstąpienia do OSP. Po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku przez zarząd jednostki, zostajemy skierowani na badania lekarskie (pobieranie krwi, GGTP, spirometria, badanie wzroku). Po otrzymaniu zaświadczenia lekarskiego zostajemy skierowani na kurs podstawowy. Według programu szkolenie podstawowe strażaka ratownika OSP trwa 126 godzin dydaktycznych i obejmuje najważniejsze kwestie (pierwsza pomoc, ratownictwo techniczne, nazewnictwo sprzętu i ich zastosowanie, radiokomunikacja – po prostu najważniejsze a zarazem podstawowe tematy). Pod koniec szkolenia podstawowego zostajemy skierowani na test sprawności w komorze dymowej w Bornem Sulinowie. Na początek nic trudnego, bieżnia, młot podciągowy, rowerek oraz „drabina bez końca”. Po chwili przerwy udajemy się do komory dymowej, tzw „małpi gaj bez kulek tylko, że z dymem” Jest to spory tor przeszkód w ciemnym i zadymionym pomieszczeniu. Należy zaznaczyć, że do komory dymowej wchodzimy w pełnym oporządzeniu wraz z aparatem ochrony dróg oddechowych. Po pozytywnym ukończeniu „komory” otrzymujemy zaświadczenie, które jest dowodem tego, że jesteśmy gotowi do czynnej służby w straży.

Zostaliśmy pełnoprawnym strażakiem!

Pamiętajmy, że bycie strażakiem to nie tylko niesienie pomocy innym ale także uczestnictwo w różnych uroczystościach i zawodach.

Zarząd Ochotniczej Straży pożarnej w Płotach serdecznie zaprasza wszystkie osoby wyrażające chęć wstąpienia w szeregi…

Opublikowany przez Osp Płoty Środa, 15 maja 2019

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz treść swojego komentarza!
Wpisz swoje imię tutaj