Nadchodzi jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych. Gdzie i kiedy najlepiej oglądać noc „spadających gwiazd”? Podpowiadamy, jak przygotować się na Perseidy 2020.

Na niebie można podziwiać już meteory z roju Perseidów. Najłatwiej będzie można zaobserwować je podczas nocy „spadających gwiazd”, która w tym roku przypadnie z 12 na 13 sierpnia.

Perseidy są aktywne od 17 lipca i będą pokazywać się na niebie do 24 sierpnia. Dni wokół maksimum to tradycyjnie okres organizowania różnych pikników astronomicznych i pokazów nieba, zwanych „nocami spadających gwiazd”.

Perseidy 2020 – jak przygotować się do obserwacji?

By obserwować meteory, nie potrzeba teleskopów czy lornetek. Zjawiska można podziwiać właściwie z dowolnego miejsca, byle niezbyt rozświetlonego światłami. Najlepszym miejscem będzie plaża, wygodnie położyć się na piasku. Przyzwyczajmy oczy do ciemności, wybierzmy odpowiednią pozycję do obserwacji, starajmy się objąć wzrokiem jak największy obszar nieba, patrzmy na obszar nad północno-wschodnim horyzontem.

W obserwacjach może trochę przeszkadzać Księżyc, szczególnie, gdy jest blisko pełni, ale 12 sierpnia będzie już zbliżał się do nowiu i wzejdzie dopiero po północy.

 

źródło: TVN Meteo

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz treść swojego komentarza!
Wpisz swoje imię tutaj