Fot: Krzysztof Skonieczny/ Radio Szczecin

Szpital w Gryficach ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w „Zachodniopomorskim Programie Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”. Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem SARS CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, oraz weryfikację aktywności tego zakażenia metodą molekularną.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W BADANIU?

  1. kobiety w wieku od 18 do 59 lat (decyduje rok urodzenia),
  2. mężczyźni w wieku od 18 do 64 lat (decyduje rok urodzenia),

którzy ze względu na wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych w kraju i zagranicą oraz związanym z tym przemieszczaniem środkami transportu, czy też przebywaniem w środowisku wielu innych osób, mogły ulec zakażeniu.

JAK I GDZIE WZIĄĆ UDZIAŁ W BADANIU?

Aby wziąć udział w badaniu, wystarczy zgłosić się osobiście – od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00 – do jednego z dwóch punktów pobrań Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach:

  • w Gryficach – ul. Niechorska 27 (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPZZOZ w Gryficach)
  • w Trzebiatowie – ul. Kamieniecka 14A (przy NZOZ Eskulap II)

UWAGA! Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna / osobista!

CO NALEŻY ZROBIĆ PRZED BADANIEM?

WAŻNE! SZPITAL PROSI O WYDRUKOWANIE, WYPEŁNIENIE, PODPISANIE I ZABRANIE ZE SOBĄ DRUKU:

KRYTERIA WŁĄCZENIA DO PROJEKTU/ KARTA WYWIADU oraz OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA PROJEKTU POBIERZ

INFORMACJA DLA PACJENTÓW – INTERPRETACJA WYNIKÓW BADAŃ POBIERZ

W przypadku problemów z wypełnieniem, prosimy o pozostawienie pustych pól – na miejscu pomoże Państwu obsługa laboratorium.

Ankiety będą także dostępne na miejscu, jednak wcześniejsze ich wypełnienie skróci czas oczekiwania, zapobiegnie tworzeniu się kolejek oraz grupowaniu się osób.

NA CZYM POLEGA BADANIE?

Program jest realizowany dwustopniowo:

I. BADANIE NA OBECNOŚĆ PRZECIWCIAŁ W KIERUNKU SARS-COV-2 (POBRANIE KRWI)

W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia obecności przeciwciał wczesnych (zwanych IgM) oraz późnych (zwanych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to pozwoli na wykrycie kontaktu z koronawirusem, włączając identyfikacje osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogły być źródłem infekcji dla innych, oraz badanie przesiewowe osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.

II. BADANIE WYMAZOWE (U TYCH OSÓB, U KTÓRYCH W PIERWSZYM ETAPIE WYKRYTO PRZECIWCIAŁA)

W przypadku wykrycia obecności przeciwciał – drugim etapem badania (wykonywanym tylko u osób u których wykryto przeciwciała IgM lub IgG) będzie badanie molekularne, bezpośrednio wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2, polegające na wykonaniu wymazu z nosogardzieli. Badanie to pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

JAK OTRZYMAĆ WYNIK BADANIA?

Wynik w formie papierowej można odebrać drugiego dnia po wykonanym badaniu – od poniedziałku do piątku:

  • w Gryficach – ul. Niechorska 27 (Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej SPZZOZ w Gryficach) w godzinach 11:00 – 16:00 lub w Triage (przez całą dobę / codziennie – 24/7),
  • w Trzebiatowie – ul. Kamieniecka 14A (przy NZOZ Eskulap II) w godzinach 11:00 – 14:00.

Źródło: medicam.pl

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz treść swojego komentarza!
Wpisz swoje imię tutaj