Fot: 14 ZBOT

Zachodniopomorskich Terytorialsów jest coraz więcej. W Trzebiatowie kolejni żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady WOT złożyli w sobotę przysięgę wojskową.

Uroczystość odbyła się na placu apelowym 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie.
To tutaj trwało 16 dniowe szkolenie podstawowe nowych żołnierzy – osób, które nigdy wcześniej nie miały na sobie wojskowego munduru. Szkolenie to ukończyło 20 osób. Kolejnych 17 zakończyło trwające 8 dni szkolenie wyrównawcze, adresowane do osób, które już były żołnierzami, policjantami lub ukończyły na studiach Legię Akademicką. Jedni i drudzy większość tego czasu spędzili „w polu”, na poligonie w pobliżu Trzebiatowa szkoląc się w strzelaniu, wojskowej taktyce, topografii, przetrwaniu czy udzielaniu pomocy przedmedycznej.

Te prawie 40 osób stanęło w sobotę na placu w Trzebiatowie, by wziąć udział w uroczystości przysięgi wojskowej. Licznie przybyli ich najbliżsi: rodzice, rodzeństwo, dzieci i znajomi.
Na uroczystość przyjechał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych i służb mundurowych.

W przemówieniu do nowych żołnierzy, zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Tomasz Rejczak przypominał im misję żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. – Wstąpiliście do Wojsk Obrony Terytorialnej mając pełną świadomość, że potrzebują Was bardziej niż kiedykolwiek rodacy, a wśród nich mieszkańcy Waszych miejscowości i Wasze rodziny. To wy bowiem macie zapewnić im bezpieczeństwo, bronić ich dóbr, zdrowia i życia. Wiemy, dlaczego wstąpiliśmy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jesteśmy „zawsze gotowi, zawsze blisko”. – powiedział ppłk Rejczak i podkreślił: Dokonaliście dobrego wyboru.

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki pogratulował im także wyboru i podziękował.

Ta rota przysięgi mówi wszystko, od A do Z, czym jest żołnierska służba. Życzę Wam, żebyście w tej służbie wytrwali, żebyście tę rotę wypełniali swoim zaangażowaniem i postępowaniem – mówił do żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W niedzielę żołnierze byli już w swoich domach, by przez ten jeden dzień odpocząć przed rozpoczęciem nowego tygodnia pracy. Bo nowi żołnierze to na co dzień pracownicy różnych profesji, ale także uczniowie, matki i rodzice.

Teraz raz w miesiącu będą stawiać się na weekendowym szkoleniu rotacyjnym a w razie potrzeby będą powoływani do wsparcia lokalnej społeczności.

Wraz z nimi i wliczając żołnierzy zawodowych, 14 ZBOT liczy dzisiaj już prawie 1200 osób, z czego ponad tysiąc to właśnie żołnierze – ochotnicy.

Kolejna „szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe dla osób, które nigdy nie były w wojsku a zdecydują się na wstąpienie do WOT, odbędzie się w maju w 141 batalionie lekkiej piechoty w Choszcznie.

Fot: 14 ZBOT 

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz treść swojego komentarza!
Wpisz swoje imię tutaj