W trakcie sezonu letniego 2022 wiele osób pisało, że w Mrzeżynie mamy bardzo wąską plażę.
Nie trzeba mieć wybitnego wzroku, aby zauważyć że coś jest nie tak.
Zadaliśmy więc kilka pytań Pani Ewie z Urzędu Morskiego w Szczecinie, dlaczego plaża
w Mrzeżynie jest tak wąska i jakie działania ochronne są podejmowane.
To, że plaża jest w danym momencie wąska, nie jest jeszcze przesłanką do podejmowania działań na danym odcinku brzegu morskiego. Procesy zachodzące na brzegu morskim są bardzo dynamiczne i mają bardzo różną charakterystykę, w zależności od rejonu, a nawet konkretnego odcinka.
Od 2008 roku systematycznie, co roku, jest wykonywany skaning laserowy i zdjęcia ortogonalne strefy brzegowej, będącej w kompetencji terytorialnej Urzędu Morskiego w Szczecinie (od zachodniej granicy państwa do, mniej więcej, Jarosławca). Dane są opracowywane do postaci numerycznego modelu terenu (NMT), numerycznego modelu pokrycia terenu (NMPT), znormalizowanego numerycznego modelu pokrycia terenu (zNMPT) oraz ortofotomapy lotniczej. Niemniej, jako monitoring wybrzeża można także rozumieć całoroczną obecność, obserwacje stanu brzegu morskiego i działania podejmowane przez pracowników służb ochrony wybrzeża.
To wszystko pozwala śledzić dynamikę procesów erozyjno-akumulacyjnych i m.in. na tej podstawie dokonujemy wyboru metod działań ochronnych na poszczególnych odcinkach wybrzeża (np. budowa opasek brzegowych, ostróg brzegowych, sztuczne zasilanie plaż, zalesianie i nasadzanie roślinności ochronnej na wydmach). Na podstawie tych analiz planowane są również działania związane z ochroną brzegu morskiego na kolejne lata.
Monitoring służy nam także do obserwowania skuteczności stosowanych przez nas metod ochrony – tłumaczy Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie.
Budowa ostróg brzegowych nie jest jedyną metodą ochrony brzegu morskiego,
nie w każdym także miejscu ostrogi spełnią swoją funkcję akumulowania piasku w strefie podbrzeża.
W Mrzeżynie w latach 80-tych powstała, spełniająca nadal swą rolę ochronną, opaska brzegowa
z gwiazdobloków i piramidek Kardzisa (ok. 1,5 km na wschód od falochronu wschodniego); stosujemy tam także sztuczne zasilanie materiałem piaszczystym, wybieranym podczas prac pogłębiarskich w porcie, realizowanych przez naszą, stacjonującą tam, pogłębiarkę „Mątwę”.
Rocznie na mrzeżyńską plażę trafia ponad 100 tys. metrów sześciennych piasku – dodaje
Ewa Wieczorek.
Bardzo fajny artykuł, jestem właścicielem lokalu przy zejściu nr 2 Mam nadzieję że w tym roku na plażę rzeczywiście trafi przed sezonem piasek, bo w tamtym roku niestety nie trafił
Byłem parę lat temu i myślałem, że odkryłem raj na ziemi, było super plaża i co dla mnie najważniejsze powędkowałem w porcie, kiedy moja żona się „smażyła” na plaży ja raczej wołem wędkować. No i przyjechaliśmy w 2022r. czar prysł plaży brak i co mnie zaskoczyło zakazy wędkowania w porcie dla wędkarzy i to było dla mnie szokiem. Jak się dowiedziałem zarząd w porcie się zmienił i wędkarzy przegoniono – i teraz dalej szukam swojego miejsca na odpoczynek, Mrzeżyno fajne miasteczko mało ludzi, fajny port ale komuś coś nie do końca wyszło z promocją wypoczynku zamiast przyciągać turystów to ich zniechęcają – pozdrawiam może kiedyś.
No ciekawe, bo nie widać żeby coś robili. Ich ochrona czyli pompowanie piasku na plaże nie działa.
a w sezonie i tak nie będzie sie dało przejść obok barów bo tak wąsko