Igor i Jaś mają po 9 lat. Obydwaj mieszkają w okolicach Gryfic – Igor w Truskolesie, a Jaś od kilku miesięcy w Wysokiej Kamieńskiej. To weseli i pełni energii chłopcy, którzy we wrześniu mieli rozpocząć naukę w III klasie szkoły podstawowej. Łączy Ich pasja do gier komputerowych,
a najbardziej do Minecraft i Fortnite. Połączył Ich także szpitalny oddział hematoonkologiczny i najważniejsza rozgrywka o swoje życia. Jaś choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną, a Igor na ostrą białaczkę szpikową. Obydwaj szukają swoich „bliźniaków genetycznych”, bo tylko przeszczepienie szpiku od Dawców niespokrewnionych może uratować Im życie.
Igor ma młodszego brata, Jaś jest jedynakiem. Jaś obchodzi urodziny w lipcu, a Igor w sierpniu. Obydwaj we wrześniu mieli rozpocząć naukę w III klasie szkoły podstawowej. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Chłopcy już II klasę kończyli na szpitalnym oddziale. W maju tego roku życie chłopców i ich rodzin zmieniło się o 180 stopni.
„7 maja zabraliśmy Igora na kontrolne badania krwi. Wcześniejsze badanie wykazało lekką anemię więc trzeba było skontrolować sprawę. Jeszcze tego samego dnia zadzwonił do nas lekarz z przychodni
i zalecił pilne udanie się do szpitala. Wyniki były bardzo złe. Ze szpitala w Gryficach Igor został przewieziony karetką do Szczecina. Tam, już 13 maja, poznaliśmy diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Zaczęła się walka o zdrowie i życie naszego dziecka” – opowiada Pani Magdalena Kowalczyk, mama Igora. Igor jest bardzo wesołym i żądnym przygód chłopcem. Uwielbia filmy o Indianie Jonesie i Harrym Potterze. Sam chciałby mieć takie przygody jak oni. Bardzo lubi układać klocki oraz grać w gry komputerowe i planszówki. Jak dorośnie chciałby być policjantem oraz stolarzem, jak jego tata.
„Wszystko zaczęło się w maju tego roku. Jasiu stał się markotny, często zmęczony, bladziutki. Zaczął gorączkować, częściej musiał odpoczywać i dużo spał. Lekarz przepisał antybiotyk. Początkowo poprawiło się, ale później gorączka wróciła. Dostaliśmy skierowanie na morfologię. Po 1,5 godziny dostaliśmy telefon z laboratorium, że natychmiast musimy udać się do przychodni po skierowanie
na oddział hematologiczny w Szczecinie” – mówi Pani Rozalia Szewczyk, mama Jasia.
Jaś to energiczny chłopiec. Kocha sport, a najbardziej piłkę nożną. Przez dwa lata grał na różnych pozycjach w gryfickiej drużynie FA Football Academy. Bardzo lubi też budować nowe światy w grach komputerowych. Najbardziej lubi grać w Fortnite i Minecraft. Jak dorośnie chciałby być piłkarzem lub youtuberem zajmującym się grami komputerowymi.
Walka o życie ukochanych dzieci
W świecie gier komputerowych wszystko wydaje się łatwe – przechodzi się z poziomu na poziom,
a w razie niepowodzeń, można zacząć jeszcze raz. W prawdziwym życiu trzeba jednak stawiać czoła przeciwnościom losu tu i teraz. Chłopcy rozgrywają właśnie najtrudniejszą grę – grę, gdzie stawką jest życie. W swoich drużynach mają Rodziców, którzy zrobią wszystko, by uratować swoje dzieci, Brakuje tylko zgodnych genetycznie Dawców, którzy zechcą podzielić się swoimi krwiotwórczymi komórkami bądź szpikiem i pomogą dwóm dzielnym wojownikom wygrać tą najważniejszą rozgrywkę.
„Dziś jest taki czas, że Igor jest przygotowany do przeszczepu. Już powinniśmy się pakować i czekać na termin. Niestety zgodnego Dawcy dla mojego syna nadal nie ma! To jest ogromny ból dla rodzica wiedząc, że nie może pomóc swojemu dziecku!! Proszę każdego znajomego i nieznajomego zarejestrujcie się jako potencjalny Dawca szpiku. Możliwe, że to właśnie na Ciebie czekamy!
Może to ktoś z Was da nam szanse na powrót do zdrowia. Na życie bez bólu i cierpienia. Mój syn
ma tylko 9 lat. Powinien cieszyć się życiem a nie o nie walczyć! Pomożecie?” – prosi Pani Magda.
„Moje dziecko, mój najdroższy skarb świata ma białaczkę. Ciężko mówić o cierpieniu swojego dziecka.
O jego już zrujnowanej psychice przez tak długie leczenie. O bólach brzucha, z którymi się teraz zmagamy. Nabrzmiałymi narządami. Krzykami w nocy z powodu bólu nóg. Tego nie da się opisać. To siedzi z nami tu, w szpitalu. W ostatnich dniach dowiedziałam się, że Jaś stał się lekooporny i leczenie, które do tej pory mieliśmy, nie dało oczekiwanych rezultatów. Potrzebny jest przeszczep szpiku. Staramy się myśleć pozytywnie, powtarzamy że wygramy tę walkę.” – dodaje Pani Rozalia.
Co roku w Polsce blisko 800 Pacjentów zostaje zakwalifikowanych do procedury przeszczepienia szpiku. Są to zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Co 5. polski Pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, dlatego tak ważna jest każda osoba dołączająca do bazy dawców szpiku.
„Proszę, moje dziecko MUSI ŻYĆ! Zarejestruj się do bazy potencjalnych Dawców szpiku DKMS. Nie tylko Jasiu czeka na przeszczep. Będziesz naszym bohaterem do końca życia!” – apeluje Pani Rozalia.
Zastanawiasz się jak pomóc? Nic prostszego!
„Ponownie apelujemy do mieszkańców powiatu gryfickiego i okolic, aby zmobilizowali siły i wspólnie zadziałali na rzecz Jasia i Igora. Zachęcam do tego, aby mobilizować do rejestracji również swoich znajomych. Każdy, kto chciałby poprowadzić rejestrację w gronie najbliższych może zamówić u mnie Zestaw z pakietami do rejestracji nawet dla 10 osób. Zapraszam do kontaktu mailowego (anna.grad@dkms.pl) bądź telefonicznie pod numerem +48 22 882 95 74. Działają też strony internetowe dedykowane chłopcom, na których każdy może zamówić pojedynczy pakiet rejestracyjny do domu.” – wyjaśnia Anna Grad, koordynator Fundacji DKMS
Chcesz zarejestrować siebie i swoich bliskich?
Wystarczy zamówić Zestaw, w którym będą pakiety rejestracyjne umożliwiające rejestrację nawet 10 osób. Osoby, które chcą zamówić Zestaw proszone są o bezpośredni kontakt z koordynatorem Fundacji DKMS – Anna Grad, tel. 22 882 95 74, e-mail: anna.grad@dkms.pl Rejestracja jest całkowicie bezpłatna.
Chcesz zamówić pakiet rejestracyjny tylko dla siebie?
Wystarczy kliknąć w jeden z podanych niżej linków:
www.dkms.pl/przylacz-sie-do-gangu-jasia
lub
www.dkms.pl/sercem-dla-igora
i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Następnie należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną.
Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku w bazach, tym więcej szans na życie dla Pacjentów takich jak Igor i Jaś. Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się
z nowotworem krwi. Szacuje się, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 800 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy!
Kto może zostać potencjalnym Dawcą szpiku
Są dwie metody pobrania materiału genetycznego do przeszczepienia
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest prawie 1,7 mln (wrzesień 2020), spośród których 8 300 osób (wrzesień 2020) oddały swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.